2016 Entertainment Schedule

Note: Acts are subject to change without notice

 

Thursday, May 5

Main Stage

1:00 p.m. - 2:00 p.m.  Naturalization Ceremony  New Oregon residents take their U.S. citizens oath

3:00 p.m. - 4:30 p.m.  Ballet Folklórico Mexico En La Piel & Mariachi Guadalajara – Mariachi direct from Guadalajara & Mexican Folkloric Dance Troupe from Cornelius

5:00 p.m. - 6:00 p.m.  Ballet Papalotl – Portland's Children’s Ballet Folklórico Dance Troupe

6:30 p.m. - 8:00 p.m.  Ballet Folklórico Mexico En La Piel & Mariachi Guadalajara –  Mariachi direct from Guadalajara & Mexican Folkloric Dance Troupe from Cornelius

8:30 p.m. - 10:00 p.m.  Mazary – Cumbia/Tropical Dance Band

Xfinity Celebration Stage

1:00 p.m. - 2:00 p.m.  Ballet Folklórico Mexico En La Piel Academia

3:00 p.m. - 4:00 p.m.  Ayala's Band - youth family band from Salem, OR

5:00 p.m. - 6:00 p.m.  Inka Jam  Featuring Lucian Proaño - Andean Music Dance Band

7:00 p.m. - 8:00 p.m.  Cinco Voz Singing Contest  Theme: Ranchera/Mariachi - Sponsored by T-Mobile

9:00 p.m. - 10:30 p.m.  Grupo Candente – Cumbia/Tropical Dance Band

Friday, May 6

Main Stage

1:00 p.m. - 2:00 p.m.  Ballet Folklórico Mexico En La Piel Academia

3:00 p.m. - 4:30 p.m.   Ballet Folklórico Mexico En La Piel & Mariachi Guadalajara –  Mariachi direct from Guadalajara & Mexican Folkloric Dance Troupe from Cornelius

5:00 p.m. - 6:00 p.m.  Salsa Nova – Latin & Salsa Dance Band

7:00 p.m. - 8:30 p.m.   Ballet Folklórico Mexico En La Piel & Mariachi Guadalajara –  Mariachi direct from Guadalajara & Mexican Folkloric Dance Troupe from Cornelius

9:00 p.m. - 10:00 p.m. Banda Aguila – Premier Oregon Banda – 13-member group

Xfinity Celebration Stage

1:00 p.m. - 2:00 p.m.  Ballet Folklórico Corazon Alegre

3:00 p.m. - 4:00 p.m.  Woodburn Rocks – Youth Latino Rock Band

5:00 p.m. - 6:00 p.m.  Ballet PapalotlPortland's Children’s Ballet Folklorico Dance Troupe

7:00 p.m. - 8:00 p.m.  Cinco Voz Singing ContestTheme: English - Sponsored by T-Mobile

9:00 p.m. - 10:30 p.m.  Rafa De Alaska & The Deadliest Catch Band – Cumbia Dance Band

Special Events

6:00 p.m. - 9:00 p.m. Amateur Boxing (Under Morrison Bridge) - Knott Street Boxing

Saturday, May 7

Main Stage

12:00 p.m. - 1:30 p.m.   Ballet Folklórico Mexico En La Piel & Mariachi Guadalajara –  Mariachi direct from Guadalajara & Mexican Folkloric Dance Troupe from Cornelius

2:30 p.m. - 3:30 p.m.  Ballet Papalotl – Portland's Children’s Ballet Folklorico Dance Troupe

4:30 p.m. - 6:00 p.m.  Los Supremos de Los Hermanos Flores – Conjunto/Tejano Dance Band

7:00 p.m. - 8:30 p.m.   Ballet Folklórico Mexico En La Piel & Mariachi Guadalajara –  Mariachi direct from Guadalajara & Mexican Folkloric Dance Troupe from Cornelius

9:00 p.m. - 10:00 p.m.  Grupo Candente – Cumbia/Tropical Dance Band

Xfinity Celebration Stage

12:00 p.m. - 1:00 p.m.  Inka Jam  Featuring Lucian Proaño - Andean Music Dance Band

1:30 p.m. - 2:30 p.m.  Ballet Folklórico Mexico En La Piel Academia 

3:30 p.m. - 4:30 p.m.  Eagle Heart – Native American Latin Rock

5:30 p.m. - 6:30 p.m.  Llaneros De La Sierra

7:30 p.m. - 8:30 p.m.  Cinco Voz Singing ContestSinger's Choice - Sponsored by T-Mobile

9:00 p.m. - 10:15 p.m.  El Bajio -  formerly known as Enemigos del Silenzio

Special Events

2:30 p.m. - 3:30 p.m. Lucha Libre Wrestling (Under Morrison Bridge) - Sponsored by Jose Cuervo

2:30 p.m. - 4:30 p.m. Samuel Becerra: Hands-On Clay Art Workshop (Artisan Village)  Take home your creation! - Sponsored by AARP

5:00 p.m. - 6:00 p.m. Lucha Libre Wrestling (Under Morrison Bridge) - Sponsored by Jose Cuervo

Sunday, May 8

Main Stage

10:00 a.m. - 11:00 a.m.  Bilingual Mariachi Catholic Mass (English and Spanish) – Sponsored by El Centinela

12:00 p.m. - 1:30 p.m.   Ballet Folklórico Mexico En La Piel & Mariachi Guadalajara –  Mariachi direct from Guadalajara & Mexican Folkloric Dance Troupe from Cornelius

2:30 p.m. - 3:30 p.m.  Cinco Voz Singing Contest – Finals - Sponsored by T-Mobile

4:30 p.m. - 6:00 p.m.   Ballet Folklórico Mexico En La Piel & Mariachi Guadalajara –  Mariachi direct from Guadalajara & Mexican Folkloric Dance Troupe from Cornelius

7:00 p.m. - 8:00 p.m.  HEADLINER: Grupo Samuray – Romantic International Dance Band

9:00 p.m. - 10:00 p.m.  HEADLINER: Grupo Maravilla – International Cumbia Band

Xfinity Celebration Stage

12:30 p.m. - 1:30 p.m.  Edgar Martinez Dance Project - Salsa, Salsa, Salsa!

2:30 p.m. - 3:45 p.m.  Mariachi Sangre Azul & Mariachi Una Voz – Hillsboro School District Youth Mariachi

4:30 p.m. - 5:30 p.m.  Salvador Aguilar – Juan Gabriel Impersonator

6:30 p.m. - 8:00 p.m.  Grupo Obzzesion – Norteño/Tejano Dance Band

9:00 p.m. - 10:15 p.m.  Mazary – Cumbia-Tropical Dance Music

Special Events

3:30 p.m. - 5:30 p.m. Samuel Becerra: Hands-On Clay Art Workshop (Artisan Village)  Take home your creation! - Sponsored by AARP

2:30 p.m. - 3:30 p.m. Lucha Libre Wrestling (Under Morrison Bridge) - Sponsored by Jose Cuervo

6:00 p.m. - 7:00 p.m.. Lucha Libre Wrestling (Under Morrison Bridge) - Sponsored by Jose Cuervo